Кујна

 • Домашна пита со блитва и компири

  02.12.2021 - 15:07
  За оние кои сакаат самите да замесат нешто домашно. Состојки за тесто: 400 гр брашно Сол Топла вода Фил: Неколку листови блитва...
 • Салата со компири и наут

  01.12.2021 - 14:52
  Зимските салати можеби не се освежувачки како летните, но со правилен избор на состојки можат да бидат вашиот балансиран оброк во текот на денот...
 • Зимски колач со мандарини

  30.11.2021 - 15:00
  Овој колач не се пече, а се прави за брзо време. Потребно е само да имате доволно мандарини, бидејќи ќе сакате постојано да го имате. ...
 • Зелена салата со грашок

  29.11.2021 - 14:58
  Ако е грашок, не мора да е манџа.  Состојки: 200 гр грашок Мешана зелена салата (зелка, рукола, спанаќ...) Еден варен компир Два...
 • Инстант нудли со сос од мајонез

  26.11.2021 - 14:55
  Ова инстант јадење стана хит на ТикТок, а многу од познатите готвачи на социјалните мрежи веќе го испробаа.  Подготовката е многу...
 • Празничен ролат со месо

  25.11.2021 - 14:57
  Месните ролати можеби ве потсетуваат на некои дамнешни времиња, кога беа централен дел на празничните трпези, па затоа ве навраќаме и инспирираме...
 • Рижото со пршута, вкус кој ќе ве освои

  24.11.2021 - 15:00
  Оризот е уште една намирница која можете да ја комбинирате со најразлични состојки и секогаш да имате уникатни оброци.  Потребни состојки...
 • Есенски колач со јаболка и ореви

  23.11.2021 - 15:05
  Комбинацијата на јатки и јаболка е неповторлива за ладните денови, а ако на тоа додадете и ванила, рум и џем од кајсии, веќе го имате десертот на...
 • Домашна крем-супа од печурки

  22.11.2021 - 15:06
  Температурите паѓаат, па чинија со топла супа е токму она што ни треба на сите, барем еднаш во денот.  Состојки: Еден црвен кромид...
 • Потпечено компир-пире со сланина

  19.11.2021 - 15:07
  Јадењата со компир оставаат многу простор за импровизација и инспирација, па така од обичното пире можете да направите вистински специјалитет...