Кујна

 • Пита со карамелизирани цреши

  30.05.2022 - 15:03
  Искористете го периодот на вкусните цреши за со нив да подготвите овошна домашна пита. Состојки: 200 гр брашно 70 гр путер 70 гр кисело...
 • Пилешко месо на азиски начин

  27.05.2022 - 15:25
  Ако го сакате миксот на вкусови на азиската кујна, задолжително пробајте го овој рецепт: Состојки: 500 гр пилешко месо Зачини (сол, биер,...
 • Едноставна салата со компири

  26.05.2022 - 21:18
  Оваа салата се подготвува едноставно, а има одличен летен вкус. Потребни состојки: 1 кг мали млади компири 4 парчиња сецкана сланина (...
 • Мезе со похована боранија

  26.05.2022 - 15:14
  Ако не сакате боранија, овој рецепт ќе ве разубеди во тоа.  Состојки: 250 гр зелена броанија Две јајца 200 гр лебни трошки Зачин по...
 • Колачи со вкус на нане и кокос

  25.05.2022 - 15:00
  Чоколадно задоволство богато со многу вкусови. Состојки: 240 гр кокос 30 мл јаворов сируп или мед 1/2 лажичка екстракт од нане-мента 2...
 • Чоколаден колач со путер

  23.05.2022 - 15:02
  Едноставна подготовка, а најбогат чоколаден вкус.  Состојки: 200 гр чоколадо за готвење 200 гр путер 5 јајца Една лажица брашно...
 • Мини капрезе пици

  20.05.2022 - 15:04
  Овој специјалитет личи на познатите брускети, но се нарекува кростини, бидејќи се пече заедно со состојките.  За мини капрезе пиците...
 • Колач со мед и локум

  18.05.2022 - 15:20
  Ако сакате да експериментирате со вкусови, ова е интересна идеја.  Состојки: 300 гр шеќер 250 гр масло 400 гр рендани јаболка Две...
 • Крцкав сендвич со јајца

  16.05.2022 - 15:01
  Сендвич е секогаш добра идеја. Доволно е само да погледнете во фрижидерот и да добиете идеја со што ќе го направите.  Состојки: 2...
 • Путер-колачи со мед и кикирики

  13.05.2022 - 15:04
  Лесно и брзо се прават, а уште побрзо се јадат. Состојки:  Една белка Пола чаша мед Пола чаша путер од кикирики Цимет 3 чаши...