Италијански десерт кој се подготвува за 15 минути

Ова е одличен италијански десерт кој се подготвува со вишни.

Нежен десерт кој потсетува на прват љубов. Се подготвува само за 15 минути, а е одличен за целото семејство.

Потребни состојки:

150 гр смрзнати цреши

100 мл млеко

100 гр кафен шеќер

200 мл павлака

25 гр желатин

150 мл вода

Начин на подготовка:

Прво одмрзнете ги вишните, а потоа и 50 мл студена вода во посебен сад. Оставете ги да отстои околу 10 минути.

Во одделен сад измешајте млеко и павлака, па гответе на оган. Не треба да врие. Во топла смеса додајте кафен шеќер и мешајте додека не се истопи.

Вишните и 100 мл вода ставете ги да се варат на лесен оган а потоа додадете го желатинот и добро мешајте. 

Сервирајте го десертот така што прво ќе го ставите филот со млекото и павлаката, а потоа и филот од вишни. 

Оставете да се олади, односно да се стегне, а потоа послужете.