Рецепт за смути со ѓумбир и мандарина

Ова вкусно и здраво смути е одличен есенски пијалок за добро здравје. 

Photo by Kaitlyn Chow on Unsplash

Богато со витамин Ц, антиоксиданси и природни влакна, тоа е одличен чувар на имунитет во постудените денови. 

Состојки:

4-5 мандарини, излупени и излупени

свеж ѓумбир, излупен и исечкан на парчиња 

1 зрела банана

1 лажица мед или сируп од агаве

1 чаша  вода, грчки јогурт или млеко (доколку сакате да е погусто)

Начин на подготовка: 

Излупете ги мандарините и одделете ги на делчиња.  Излупете го и исечкајте го ѓумбирот.

Измешајте ги состојките. 

Во блендер измешајте ги мандарините, сецканиот ѓумбир, банана, млеко, грчки јогурт или вода, мед или сируп од агаве. По желба, додадете грст коцки мраз за поладен пијалок.

Измешајте додека не се изедначи добро. Вкусете го смутито и прилагодете ја сладоста со додавање повеќе мед или агаве доколку е потребно. Можете исто така да додадете повеќе ѓумбир за поинтензивен вкус.