Неодолива пита со пилешко и зеленчук - идеална за врнежливи денови

Врнежливиот викенд и тмурното време сигурно многумина ќе ги премисли во однос на извршување активности на отворено. За време на вакви денови, речиси секогаш ја бираме удобноста на домот, а топлината од домашната атмосфера не би била целосна ако не се ужива и во вкусна храна. 

Предлог за овој викенд - пита од пилешко и зеленчук.

Потребно ви е:

-2 шолји излупени компири исечкани на коцки
-1-3/4 чаши исечени моркови
-1 чаша путер, исечен на коцки
-2/3 чаша сецкан кромид
-1 шолја брашно
-1-3/4 лажички сол
-1 лажичка сува мајчина душица
-3/4 лажичка бибер
-3 чаши пилешка супа
-1-1/2 чаши полномасно млеко
-4 чаши варено пилешко исечено на коцки
-1 чаша замрзнат грашок
-1 чаша замрзната пченка
-4 листови лиснати кори за пита.

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 220 степени Целзиусови. Ставете ги компирите и морковите во големо тенџере, додадете вода колку да се покријат. Оставете да зовријат на шпорет. Намалете ја топлината; варете, покриено, 8-10 минути или додека не омекнат, па исцедете.

Во голема тава, загрејте путер на средно-висок оган. Додадете кромид, гответе и мешајте додека не омекне. Измешајте ги брашното и зачините додека не добиете хомогена смеса. Постепено измешајте ја супата и млекото. Оставете да зоврие, постојано мешајќи, варете и мешајте 2 минути или додека не се згусне. Измешајте ја мешавината од пилешко, грашок, пченка и компир-морков, па тргнете од оган.

Одвиткајте кора за пита во две чинии за пита, скратете ги дловите од користе кои излегуваат од рамките на чиниите. Додадете ја мешавината од пилешко. Одмотајте ги преостанатите кори и ставете ги над полнењето. Исечете, запечатете ги и рабовите.

Печете 35-40 минути или додека кората не порумени малку. Оставете да отстои 15 минути пред сечењето. За подетално, погледнете го видеото.