Најдобар сладолед од јагоди според рецептот на Џејми Оливер

За подготовка на овој сладолед, потребни ви се само 3 лесно достапни состојки.

Потребни состојки:

500 гр смрзнати јагоди

250 мл јогурт

1 лажица мед

Садот во кој ќе го ставите сладоледот ставете го неколку минути во фрижидер. Добро замрзнатите јагоди,  во меѓувреме ставете ги во блендер заедно со медот и јогуртот и добро матете додека не добиете хомогена смеса.

Извадете го садот од фрижидер и истурете ја смесата во него.

Уживајте во одличниот и здрав вкус.