Колач од банани и кокос

Доколку редовно го подготвувате познатиот колач од банани, ова е убава промена.

Потребни состојки:

1 шолја интегрално брашно

1 шолја кокосово брашно

1 и пол лажичка пециво

пола лажичка сода бикарбона

пола лажичка хималајска сол

1 лажичка масло од кокос

2/3 шолја шеќер

3 зрели банани

6 лажици вода

4 лажици кокосово млеко

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 180 степени.
  2. Во мал сад, ставете ги брашното и водата, измешајте добро и оставете на страна
  3. Во поголем сад ставете ги сите суви состојки, измешајте и оставете да се соедини.
  4. Во друг сад, изпасирајте ги бананите, додајте го шеќерот, маслото од кокос и кокосовото млеко. Измешајте добро додека не се соединат сите состојки.
  5. Полека додајте ги сувите состојки и измешајте добро.
  6. Кога ќе добиете изедначена смеса и ставете ја во калап за колач. Одозгора додадете кокосов чипс или кокос за декорација. 
  7. Печете околу 15-20 минути на иста температура, од 180 степени. 
  8. Откако е испечен лебот, оставете го половина час да отстои на собна температура.