Посни полнети пиперки – прсти да излижеш! (ВИДЕО)

СОСТОЈКИ:

12-15 пиперки (може суви)

200 гр варен ориз

150 гр праз

150 гр морков

150 гр рендан компир

зачин

бибер

2-3 лажици ајвар

200 мл варен домат

2 домати исечени на кругови

100 мл масло

4 чешниња лук

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Празот исечете го на тенки кругови па пропржете го на масло, додајте рендан морков, потоа рендан компир и сечкан лук, па сè издинстајте.

Додајте варен ориз, ајвар, зачин, бибер. Сè добро изедначете и со таа смеса полнете ги пиперките (ако се суви, прво потопете ги во вода да отстојат околу 30 минути, исцедете ги и потоа полнете ги).

На секоја полнета пиперка ставете круг сечен и излупен домат. Прелијте со малку масло и варен домат. Печете на 180 степени 30-40 минути, додека пиперките убаво не поруменат.