Најдобрите балкански чаеви за есенскиот период

Есента е прекрасно време да се препуштиме на богатите и здрави чаеви кои се омилени во балканскиот регион. Овие чаеви нудат топло бегство од студениот есенски воздух.

Photo by Anshu A on Unsplash

Турски црн чај

Црниот чај е еден од најпознатите чаеви Балканот. Тој останал како традиција долги години во нашиот регион. Традиционално се приготвува во специјален чајник со двојно тенџере наречен „çaydanlık“ и се служи во мали чаши. Испијте го овој темен и ароматичен чај додека гледате како лисјата ја менуваат бојата и стоплете се додека ја читате вашата омилена книга.

Босански чај од јаболко

Босна и Херцеговина е позната по својот чај од јаболка, кој одлично ја доловува суштината на есента. Направен од сушени јаболка и зачини, овој чај е овошен, сладок и затоплувачки. Тоа е прекрасен начин да уживате во собраните јаболки и да се згреете во својот дом.

Бугарски чај од шипинка

Како што доаѓа есента, бугарскиот чај од шипинка е одличен избор за борба против настинките. Оваа хербална инфузија може да се пофали со одличен овошен вкус кој е богат со витамин Ц. Уникатниот вкус и здравствените придобивки го прават одлична опција за оние кои бараат освежителен и имунолошки пијалок за борба против сезонските настинки.

Македонски планински чај 

Македонскиот планински чај е билен чај направен од растението Sideritis scardica, кое расте на балканските планини. Овој чај има пријатен, земјен вкус и е познат по неговите здравствени придобивки, вклучително и зајакнување на имунолошкиот систем и промовирање на релаксација и подобро расположение. Тоа е совршен избор за пријатна есенска вечер.

Српски чај од листови од малина

Листовите од малина се познати по нивните потенцијални здравствени придобивки, особено за благосостојбата на жените. Овој лесен, овошен чај нуди смирувачки и малку сладок вкус. Тоа е одлична опција за опуштање во текот на есенската сезона.