Лукот е најефикасен ако се користи на овој начин

Лукот спаѓа во најздравите намирници, а во исхраната може да се користи на многу начини. Најчесто се користи при готвење или како додаток во салати, а може да се...

Лукот спаѓа во најздравите намирници, а во исхраната може да се користи на многу начини.

Најчесто се користи при готвење или како додаток во салати, а може да се комбинира со сè.

Меѓутоа, малку е познато дека од лук може да се направи чај.

Ви носиме рецепт за чај од лук, кој го зајакнува имунитетот и го штити организмот од сите вируси.

Подготовка за чај од лук:

Ставете две шолји вода во тенџере. Во него изрендајте 1 до 1,5 сантиметри ѓумбир и ставете 2-3 чешниња лук. Варете 5-6 минути, па оставете да се излади. Во него додадете исцеден лимон. Пијте во текот на денот.