Голем број ковид-заразени во една соседна земја

Нови 288 на Ковид-19 се регистрирани во Бугарија.

Од нив 48 се хоспитализирани. Извршени се 2.471 тестови, што значи дека позитивните примероци се 11,65 отсто, покажуваат податоците.

3.396 се активни случаи, а излекувани се 28. Во болниците низ државата се згрижени 356 лица, од кои 37 се на одделенија за интензивна нега, јавува БНР.бг.

Уште две лица ја загубија битката со болеста.