557 нови случаи на Ковид 19, пријавени се 28 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирање, а регистрирани се 557 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 268, Куманово – 39, Велес – 29, Кавадарци, Кичево и Струмица – по 19, Тетово и Штип – по 17, Прилеп – 16, Радовиш – 15, Кочани – 12, Битола и Охрид – по 10, Кратово – 8, Свети Николе – 7, Гевгелија, Гостивар и Ресен – по 6, Валандово и Неготино – по 5, Делчево, Крива Паланка и Струга – по 4, Виница и Пробиштип – по 3, Македонски Брод – 2, Дебар Македонска Каменица, Пехчево и Берово  - по 1.

Регистрирани сe 572 оздравени пациенти од: Скопје – 281, Куманово – 39, Битола – 33, Тетово – 27, Струмица – 24, Кавадарци и Кичево – по 21, Гостивар – 20, Прилеп – 14, Радовиш – 12, Дебар – 11, Штип – 10, Ресен и Крива Паланка – по 9, Пробиштип – 7, Велес и Кочани – по 5, Неготино и Валандово – по 4, Гевгелија, Свети Николе, Делчево и Виница – по 3, Охрид, Богданци, Кратово и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 28 починати лица: 11 починати лица од Скопје (81г, 78г, 78г, 77г, 76г, 75г, 74г, 72г, 72г, 65г и 58г), по 3 починати лица од Струмица (85г, 78г и 74г) и Тетово (77г, 69г и 69г), по 2 починати лица од Гостивар (78г и 63г) и Куманово (68г и 45г), по едно починато лице од Битола (74г), Кичево (78г), Валандово (83г), Кавадарци (74г), Гевгелија (87г), Охрид (59г) и Струга (62г).

Од пријавените 28 лица, 26 се починати во болнички услови, а 2 лица се починати во домашни услови.

Направени се 3.885 тестови преку: ИЈЗ-270, ЦЈЗ Скопје-53, ЦЈЗ Битола-61, ЦЈЗ Прилеп-41, ЦЈЗ Тетово–60, ЦЈЗ Куманово-46, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија – 16, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–158, Жан Митрев (Филип Втори)-77, Авицена-213, Биотек-240, Систина-114, лабораторија Лаор-170, Синлаб-14, Ремедика-18, Плодност–37, Генеа-15, Никоб лаб-451, ВФВ Медикал-50, Ели Медика-52, Ројал Медика –15,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.696.

Досега во земјата се направени вкупно 1.238.106 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 185.450 бројката на оздравени пациенти е 166.099, на починати е 6.367, а бројот на активни случаи изнесува 12.984.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 80304, Активн 5764

Куманово 10900, Активн 901

Тетово 10698, Активн 1069

Прилеп 8859, Активн 272

Гостивар 7903, Активн 598

Битола 6897, Активн 237

Велес 5994, Активн 275

Охрид 5751, Активн 625

Кавадарци 5686, Активн 188

Струмица 5546, Активн 498

Штип 5504, Активн 229

Кичево 3855, Активн 489

Струга 3740, Активн 650

Кочани 3105, Активн 125

Гевгелија 2342, Активн 67

Неготино 2287, Активн 38

Свети Николе 1807, Активн 118

Ресен 1492, Активн 110

Радовиш 1461, Активн 114

Дебар 1435, Активн 160

Крива Паланка 1337, Активн 50

Берово 1188, Активн 53

Делчево 1102, Активн 63

Виница 997, Активн 43

Пробиштип 886, Активн 42

Валандово 777, Активн 31

Богданци 540, Активн 19

Крушево 518, Активн 15

Кратово 520, Активн 62

Македонски Брод 458, Активн 31

Демир Хисар 420, Активн 12

Демир Капија 406, Активн 4

Пехчево 309, Активн 11

Македонска Каменица 287, Активн 17

Дојран 139, Активн 4