Кујна

 • Направете сами домашен гвакамоле сос

  17.05.2019 - 09:58
  Сосот гвакамоле е веројатно најпознатиот оброк од авокадо и може да се јаде како сос или салата. Постојат различни рецепти за ова јадење, а еве еден...
 • Крем од кафе со ореви

  02.05.2019 - 14:18
  Изненадете ги пријателите со овој вкусен ароматичен десерт… Потребно е: 6 жолчки од јајце 300 мл сварено инстант кафе 600 мл ...
 • Пролетен колач со јагоди

  02.05.2019 - 11:23
  Овој колач е одличен за периодот на пролетта, поради одличниот вкус на јагодите. Тој е едноставен за подготовка, а се подготвува мошне брзо....
 • Велигденски чоколадни мафини

  30.04.2019 - 11:35
  Испробајте го овој рецепт за сочни чоколадни мафини со вкусен чоколаден крем… Потребно е: за мафините: 50 г какао во прав 100 г ...
 • Салата со црвена зелка и ориз

  24.04.2019 - 13:48
  Здрава и освежителна… Потребно е: 1 чаша (од 200 мл) ориз 1/2 главица црвена зелка 1 помала главица црвен кромид маслиново...
 • Колачи во стилот на Game of Trones

  18.04.2019 - 14:19
  Направете ги овие вкусни колачиња во стилот на Game of Trones и изенадете ги пријателите во пресрет на новата серија која ќе ја изгледате заедно....
 • Посни рецепти за бадниковата трпеза

  05.01.2019 - 13:22
  Велат дека на овој ден птиците престануваат да пеат, лисјата на дрвјата престануваат да треперат, а водите во реките престануваат да течат. Според...
 • Тортиљи со печурки

  19.12.2018 - 15:12
  Ако сте во потрага по брз и топол оброк, овие тортиљи се совршени за вашата трпеза. Потребни состојки: - половина лажичка маслиново масло...