Кујна

 • Бела торта

  31.05.2019 - 18:06
  Бисквитно тесто од белки, вкусен бел крем со рендано бело чоколадо и кора од лимон… Потребно е: за бисквитното тесто: 170 г брашно 8 г...
 • Виенски гулаш со кнедли

  29.05.2019 - 11:33
  Највкусниот и најароматичниот гулаш! Потребно е: 800 г говедско месо за гулаш (од врат, грб, може и мешано) 3 главици кромид 3-4...
 • Триаголници со шунка

  28.05.2019 - 14:24
  Вкусни лиснати залачиња … Потребно е: 300 г лиснато тесто 1 жолчка брашно за филот: 2 парчиња пршута 3 парчиња шунка...
 • Брзо, а многу вкусно: Поховани банани

  23.05.2019 - 13:03
  Овој кинески десерт брзо се подготвува, а вкусот е магичен. Треба да знаете дека треба прво да ги измешате сувите состојки, а потоа да додадете...
 • Декоративни солени топчиња

  21.05.2019 - 15:58
  Интересни кремасти топчиња, кои можете да ги декорирате по ваш избор… Потребно е: 650 г кисело млеко 1 лажиче сол газа цедалка...
 • Направете сами домашен гвакамоле сос

  17.05.2019 - 09:58
  Сосот гвакамоле е веројатно најпознатиот оброк од авокадо и може да се јаде како сос или салата. Постојат различни рецепти за ова јадење, а еве еден...
 • Крем од кафе со ореви

  02.05.2019 - 14:18
  Изненадете ги пријателите со овој вкусен ароматичен десерт… Потребно е: 6 жолчки од јајце 300 мл сварено инстант кафе 600 мл ...
 • Пролетен колач со јагоди

  02.05.2019 - 11:23
  Овој колач е одличен за периодот на пролетта, поради одличниот вкус на јагодите. Тој е едноставен за подготовка, а се подготвува мошне брзо....
 • Велигденски чоколадни мафини

  30.04.2019 - 11:35
  Испробајте го овој рецепт за сочни чоколадни мафини со вкусен чоколаден крем… Потребно е: за мафините: 50 г какао во прав 100 г ...