8614 активни случаи со Ковид 19 во Скопје, Аеродром и Гази Баба на врвот

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47.636, бројката на оздравени пациенти е 27.803, на починати е 1.345, а бројот на активни случаи изнесува 18.488. Денеска се евидентираат пет контролни теста од вчера, а според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот статистиката по градови е следна:

• Скопје 20.849, активни 8.614
• Куманово 3.101, активни 890
• Дебар 418, активни 102
• Штип 2.199, активни 509
• Прилеп 2.180, активни 879
• Тетово 3.181, активни 1032
• Струга 1.097, активни 289
• Велес 1.469, активни 762
• Битола 1.381, активни 731
• Охрид 1.157, активни 486
• Кавадарци 895, активни 404
• Гостивар 1.788, активни 605
• Гевгелија 573, активни 221 (32 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 106 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.379, активни 637
• Крива Паланка 333, активни 104
• Радовиш 344, активни 128
• Крушево 70, активни 39
• Кочани 1.031, активни 320
• Пробиштип 294, активни 94
• Демир Хисар 148, активни 69
• Македонски Брод 131, активни 27
• Пехчево 87, активни 26
• Берово 285, активни 77
• Валандово 142, активни 49
• Виница 287, активни 133
• Делчево 353, активни 168 (88 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 128, активни 82
• Свети Николе 663, активни 195
• Кичево 969, активни 445
• Ресен 349, активни 135
• Неготино 355, активни 236 (32 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.683 теста се преку: ИЈЗ – 692, ЦЈЗ Скопје – 33, „Биотек“ – 46, МАНУ – 130, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 199, „Систина“ со PCR-метода – 311, ЦЈЗ Битола – 38, Инфективна клиника – 6, „Синлаб“ – 207, ЈЗУ (рапид-тест) – 21. Досега во земјата се направени вкупно 293.872 тестирања на Ковид-19.

Според најновите податоци, бројот на активни случаи во скопските општини денеска е следен:

• Чаир – 529
• Гази Баба – 1.216
• Аеродром – 1.294
• Карпош – 1.110
• Центар – 1.083
• Кисела Вода – 1.050
• Ѓорче Петров – 713
• Бутел – 454
• Шуто Оризари – 146
• Студеничани – 41
• Сарај – 118
• Арачиново -27
• Илинден – 212
• Сопиште – 63
• Чучер Сандево – 92
• Петровец – 90
• Зелениково – 55
• Странец – 149
• Нераспределен – 172