Здравствените придобивки на какаото

Топлиот пијалок од какао е еден од омилените пијалоци на многумина, особено во есенската и зимската сезона, бидејќи е вкусен напиток и му обезбедува топлина на телото. 

Но, какаото носи и многубројни здравствени придобивки. Ова се неколку од нив:

-Какаото е една од супстанците која содржи голема количина на антиоксиданси. Како што се флавоноидите, кои помагаат да се намали ризикот од некои болести, како што се рак, срцеви заболувања и стареење.

-Какаото содржи полифеноли, кои се антиоксиданси што делуваат на одржување на кардиоваскуларното здравје. Ја подобрува циркулацијата на крвта во телото и го нормализира крвниот притисок.

-Какаото помага за подобрување на расположението, бидејќи го поттикнува лачењето на хормонот серотонин, кој е одговорен за чувството на среќа и релаксација.

-Какаото помага да се намали отпорноста на инсулин, што помага да се регулира нивото на шеќер во крвта.

-Какаото содржи кофеин, кој помага при согорување на маснотиите кога се консумира пред вежбање во мала количина, така што телото ги согорува мастите и ја користи оваа енергија во вежбањето, но се советува да не се зголемува количината, за да се избегнат други симптоми поврзани со консумирање кофеин како на пример, напнатост, зголемено чукање на срцето и несоница.

Затоа, подгответе си топло какао, стоплете се, уживајте во вкусот и придонесете за одржување на доброто здравје.