Замрзнат лимон е неверојатно делотворен лек!

Нова научна студија докажува дека лимоноцидите, природните слоеви присутни во лимонот и други агруми превентивно и силно го запираат развојот на клетките на ракот, особено ракот на дојка. Научниците нагласуваат дека ништо од лимонот не треба да фрлите, ни месото на лимонот, ни сокот, ни семките, а особено не кората.

Кората на лимонот содржи од 5 до 10 пати повеќе витамини од самиот сок од лимон. Освен што е антиканцероген, лимонот помага при ослободувањето на токсините од телото, има антибактериско и антигабично својство, делотворен е против цревни паразити,го регулира крвниот притисок, делува како антидепресив, а одличен е и во справувањето со стрес.

Освен како лек, делува одлично и како освежителен пијалак или од кората може да ги зачините готвените јадења и колачи. За таа намена користете непрскан лимон. Ако немате проверен домашен лимон, купете органски био лимон, измијте го добро и стевете го во замрзнувач цел или на парчиња.

Откако добро ќе се замрзне, извадете го и изрендајте го врз салата, сладолед, супа, житарки, тестенини, пијалак...

cheap nike free run 5.0