За три дена, над 150 нови случаи на коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 27.05 до 29.05.2022):

Направени се 2.335 тестови, а регистрирани се 151 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 109, Штип – 9, Битола и Охрид – по 5, Куманово, Прилеп и Велес – по 3, Тетово и Свети Николе – по 2, Кавадарци, Гостивар, Струмица, Кичево, Кочани, Струга, Неготино, Ресен, Крива Паланка и Берово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (151), регистрирани се 29 реинфекции.

Регистрирани сe 194 оздравени пациенти од: Скопје – 134, Битола – 10, Охрид и Ресен – по 7, Штип – 6, Куманово, Тетово и Берово – по 4, Кавадарци, Велес, Кичево и Свети Николе – по 3, Прилеп и Струга – по 2, Струмица и Дебар – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 27.05 до 29.05.2022) пријавено е едно починато лице од Прилеп (97г) починато во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително се регистрирани две починати лица од Скопје (72г) и Битола (85г),едно лице е починато во болнички услови ,а другото лице во домашни услови. Лицата се пријавени за починати во период од 03.05.2022- 19.05.2022 година.

Направени се 2.335 тестови преку: ИЈЗ-285, ЦЈЗ Скопје-60, ЦЈЗ Битола-48, ЦЈЗ Прилеп-12, ЦЈЗ Тетово-16, ЦЈЗ Куманово-36, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–80, Жан Митрев (Филип Втори)-48, Авицена-37, Биотек-98, Систина-62, лабораторија Лаор-45, Синлаб-11, Ремедика-7, Плодност-29, Генеа-28, Никоб Лаб-188, ВФВ Медикал-25, Ели МедикаПлус-15, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–11, ЖанМитрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.153.

Досега во земјата се направени вкупно 2.053.343 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.851, бројот на оздравени пациенти е 302.013, на починати е 9.303, а бројот на активни случаи изнесува 535.