Викенд ручек: Полнети компири на 4 начини

Уште еден рецепт кој задолжително мора да го пробаат љубителите на ручек со компир - полнети компири на 4 начини.

Кога немате идеја што да зготвите, а сакате нешто вкусно со што ќе ги изненадите најблиските, овој рецепт нема да ве разочара вам, ниту оние кои ќе го пробаат ручекот.

Подгответе 4 различни филови, или одберете еден омилен од оние во продолжение и наполнете ја кората на компирите, испечете ги и уживајте во неодоливо задоволство.

Компири на 4 начини - викенд ручек од кој сите ќе бараат уште...

Потребни состојки

Прв начин:

 • 2 голем компири
 • 4 парчиња салама
 • 150g кашкавал, рендан
 • 100ml павлака за готвење
 • ¼ лажица морско оревче
 • ½ лажица сол
 • ½ лажица бибер
 • Зеленило за сервирање

Втор начин:

 • 2 големи компири
 • 2 парчиња пилешки гради, сварени и ситно сечкани
 • 100g чедар кашкавал, рендан
 • 50g моцарела сирење
 • 2 лажици чили сос (или некој мексикански лут сос)
 • 100ml кисела павлака
 • ½ лажица сол
 • Зеленило за сервирање

Трет начин:

 • 2 големи компири
 • 10 парчиња сланина, сечкана и пропржена
 • 4 колбаси, зготвени и исечкани
 • 10 парчиња кулен, сечкани
 • 100ml кисела павлака
 • 100g чедар кашкавал, рендан
 • 50g моцарела сирење
 • ½ лажица сол
 • ½ лажица бибер
 • Зеленило за сервирање

Четврти начин:

 • 2 големи компири
 • 250g печурки, сечкани и пржени на путер
 • 250g спанаќ
 • 1 чешне лук, ситно сечкан
 • 100ml павлака за готвење
 • 100g чедар кашкавал, рендан
 • 50g моцарела сирење, рендано
 • ½ лажица сол
 • ½ лажица бибер
 • Зеленило за сервирање

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180⁰C. Исечете ги компирите на половина по должина. Извадете ја средината од компирот и ставете ја во сад. Корите о д компирите наредете ги во плех со масло и печете ги 15 минути.

Зависно од полнењето кое сакате да го направите, мешајте ја средината на компирот со состојките за секој фил посебно и наполнете ги компирите, па повторно ставете да се печат додека не се стопат состојките и не добијат убава боја.

Изгледајте го видеото за детално упатство: