Видео: Силниот дожд го „потопи“ Скопје, улиците под вода

Краткотрајно невреме со обилни врнежи од дожд, силен ветер, грмежи, наместа и град попладнево го зафати Скопје.

Како што пишуваат граѓаните на социјалните мрежи, неколку улици се под вода, а забележани се и паднати дрвја врз автомобили.

На повеќе места попладнево имаше развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и силен ветер, а имаше и изолирана појава на ситен град, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

– Нестабилно беше и во Скопската Котлина. Доцна попладнево поголема и интензивна облачна маса со интензивни електрични празнења и поројни врнежи е активна во југоисточните делови – Берово, Неготино, Радовиш, Струмица, информираа од УХМР.