Смокви -  одлично овошје за борба против висок крвен притисок, хемороиди и холестерол

Смоквите се слатко овошје со уникатен вкус, кое може да се конзумира свежо или суво.

Свежите смокви содржат многу природни состојки и тоа (на 100 грама):

73 калории

17 гр. јагленохидрати

6 гр. протеини

6 гр. природни влакна

231 мг. калиум

36 мг. калциум

1 мг. манган

6 мг. витамин К

1. мг витамин Б6

1 мг. витамин Ц

Сепак, бенефитите од сушените смокви се уште поголеми и само за пример содржат:

248 калории

2 гр. протеин

7 гр. јаглехидрати

7 мг. витамин К

681 мг. калиум

69 мг. магнезиум

68 мг. фосфор

1 мг. рибофлавин

6 мг. цинк

Ова се некои од најважните здравствени бенефити од смоквите:

Намален холестерол

Пектинот кој го содржат смоквите го намалува нивото на холестерол во крвта, па така редовното конзумирање смокви помага за регулирање на нивоата на холестерол.

Заштита од рак

Смоквите содржат комарин кој го намалува ризикот од рак на простата кај мажите и ракот на дојката кај жените.

Заштита од срцев удар и висок крвен притисок

Количеството на омега 3 и омега 6 масни киселини и калиум придонесува за регулирање на крвниот притисок и заштита од кардиоваскуларни заболувања.

Подобрување на меморијата

Редовното конзумирањо смокви ја подобрува мемроијата, штити од анемија и го подобрува нашиот фокус.

Спречување на појавата на хемороиди

Тие се одлични за спречување и лечење на хемороидите.

Ја штитат кожата од акни и други проблеми

Поради високото количество вода, но и витамин Ц тие се одлични за нашата кожа.

Го подобруваат спиењето

Смоквите содржат триптофан, кој го подобрува сонот и штити од проблеми поврзани со спиењето и несоница.