Пита од мандарини - одличен зимски лесен десерт

Пита од мандарини - одличен зимски рецепт во пресрет на новогодишните празници. 

Потребни ви се следниве состојки: 

Мандарини - 400гр

Брашно -250 гр

Шеќер - 200 гр

3 јајца

Растително масло - 120 мл

Една лажица пециво 

Една лажица ванила

малку сол 

Начин на подготовка: 

Исчитете ги мандарините и раздвојте ги на парченца. 

Соединете ги брашното, пецивото и прстофат сол.

Во друг сад со миксер промешајте ги маслото и шеќерот и додавајте едно по едно јајце матејќи. 

Додаете ја смесата со брашното и додадете ванила. . 

Па сад обложен со хартија истурете ја половината од смесата, па наредете парчиња мандарини, па другиот дел од смесата, а врз тоа пак дел од мандарините. 

Се пече околу 50 минути на температура од 180 степени. Посипете со шеќер во прав.