Најново истражување открива: Дали вирусот „тргна“ од САД, а не од Кина?

Новата анализа, во која се испитувале примероци од крв од 24.000 Американци земени на почетокот на минатата година, е најновата и најголема студија, која сугерира дека коронавирусот се појавил во САД веќе во декември 2019 година.

Вирусот се појавил неколку недели пред здравствените работници да ги препознаат првите случаи на инфекција.

Анализата не е целосно завршена, така што некои експерти сè уште се сомневаат, но здравствените работници во САД сè повеќе ја прифаќаат можноста дека може да се случиле неколку инфекции во САД пред светот да стане свесен за новиот опасен вирус, пренесе Индекс.хр

„Студиите се прилично конзистентни“, рече Натали Торнбург од американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

„Овие беа веројатно многу ретки и спорадични случаи, кои се случија порано отколку што бевме свесни. Но, тие не беа широко распространети до крајот на февруари “, рече Торнбург, шеф на тимот на ЦДЦ за имунологија на респираторниот вирус.

Овие резултати ја потенцираат потребата земјите да работат заедно и да ги идентификуваат појавуваните вируси што е можно побрзо, додаде таа.

Пандемискиот коронавирус се појави во Вухан, Кина кон крајот на 2019 година. Официјално, првата инфекција во САД е пријавена кај маж од државата Вашингтон кој се вратил од Вухан на 15 јануари и побарал лекарска помош четири дена подоцна.

Претставници на ЦДЦ првично рекле дека искрата што ја започнала пандемијата во САД пристигнала од средината на јануари до почетокот на февруари. Но, истражувањата од тогаш, вклучително и некои спроведени од ЦДЦ, сугерираат дека порано се случиле спорадични инфекции.

Најновата студија, објавена на во вторникот во списанието Clinical Infectious Diseases, е објавена од тим кој вклучува истражувачи од Националниот институт за здравство. Тие анализирале примероци на крв од повеќе од 24.000 луѓе низ САД, собрани во првите три месеци од 2020 година, како дел од долгорочното истражување наречено „All of us“, чија цел е да следи милион Американци во текот на неколку години.

Како и студијата на ЦДЦ, овие истражувачи барале антитела во крвта кои се земаат како доказ за инфекција со коронавирус и може да се откријат веќе две недели откако лицето е заразено.

Истражувачите велат дека седум учесници во студијата, тројца од Илиноис и по еден од Масачусетс, Мисисипи, Пенсилванија и Висконсин, се заразиле порано од првиот пријавен случај на инфекција во тие држави.

„Еден од луѓето во Илиноис беше заразен уште пред Бадник“, рече Кери Алтоф, вонреден професор на училиштето за јавно здравје „Џонс Хопкинс Блумберг“ и главен автор на студијата.

Може да биде тешко да се разликуваат антитела кои го неутрализираат SARS-CoV-2, вирусот што предизвикува ковид-19, од антителата што се борат против други коронавируси, вклучувајќи ги и некои што предизвикуваат настинка. Истражувачите користеле неколку типови тестови во студиите за да ги минимизираат лажно-позитивните резултати, но некои експерти велат дека сепак е можно позитивните случаи во 2019 година да биле инфекции со други коронавируси , а не со пандемискиот вид.

„Иако е многу веројатно дека вирусот е воведен во САД многу порано отколку што обично се сметаше, тоа не значи дека е нужно доволно силен доказ за да го смениме нашето размислување “, рече Вилијам Ханаџ, експерт за динамика на болести од Универзитетот Харвард.

Истражувачите сè уште не ги следеле учесниците во студијата за да видат дали некој отпатувал од САД пред инфекцијата.

Одма реагираше Кина

Кина, која во светската јавност беше обвинета дека е извор на пандемијата, а исто така е обвинета дека не соработувала во истрагата за потеклото на вирусот на нејзино тло, сега бара истата истрага да биде пренесена на САД.

Да потсетиме, официјален Пекинг инсистира на тоа дека коронавирусот е увезен во Кина и не е извезен од таа земја, така што во одбрана на нивните ставови, оваа најнова студија во Соединетите американски држави дојде како „ас во ракавот“.

Ценг Гуанг, главен епидемиолог во кинескиот Центар за контрола и превенција на болести, изјави за државните медиуми дека светското внимание сега треба да биде насочено кон САД.

„Сега треба да се испитаат сите сегменти на биолошко оружје што ги имаат Соединетите американски држави“, рече тој.