Гранати пронајдени кај охридско Калишта

Две стари гранати се пронајдени во близина на Охридското Езеро, соопшти полицијата. 

На 29.06.2022 во ОВР Струга било пријавено дека на брегот на Охридското Езеро, кај струшкото село Калишта, биле пронајдени две стари гранати.

Увид и обезбедување на местото извршиле полициски екипи, а гранатите ќе бидат подигнати во текот на денот од претставник на Дирекцијата за заштита и спасување.