Еден пешак потешко повреден во сообраќајки во Скопје

Еден пешак се здобил со тешки телесни повреди, а три лица со лесни телесни повреди во четири од вкупно седум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во три сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.

Од сообраќај, според податоците на СВР Скопје, полицијата исклучила еден возач кој се движел со поголема брзина од дозволената, шест возачи  пред да се стекнат со право на управување на моторни возила и две возила нерегистрирани.

За непрописно паркирање е издадена една казна, а со специјалното возило „пајак“ подгианти се 82 возила.

Казнети се и тројца пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин и тројца пешаци кои поминале коловоз на црвено светло.