Домашна пита со блитва и компири

За оние кои сакаат самите да замесат нешто домашно.

Состојки за тесто:

400 гр брашно
Сол
Топла вода

Фил:

Неколку листови блитва
Три компира
Мал црвен кромид
Едно чешне лук
Магдонос
Малку сланина

Подготовка:

Замесете тесто од состојките и оставете да отстои половина час. 

Блитвата ставете ја во врела вода заедно со лукот, кратко, па оставете да се изладат. Компирите изрендајте ги, исецкајте ја блитвата, истолчете го лукот и изрендајте го и кромидот. Зачинете и добро измешајте. 

Развлечете ја кората со раце, распоредете го филот и виткајте ролат, а потоа направете вртена пита директно во садот за печење, кој претходно сте го намастиле со маргарин или масло. 

Ако ви е тешко со целото тесто, поделете го на неколку делови. Ќе имате повеќе „крајчиња“ во питата. 

Печете на 200 степени околу половина час.