Денес сончево, а од утре драстична промена на времето

Времето денес ќе биде сончево и многу топло, од утре метеролозите прогнозираат драстична промена на времето со пороен дожд. 

Времето денес ќе биде сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец.

Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер.

Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. Пороен дожд и грмежи ќе има и во понеделник. Повеќе врнежи во овие два дена ќе има во западните делови каде локално се очекува да наврнат над 30 л/м2. Потоа времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Дневната температура ќе опадне за 6 до 8 степени.