Бомбици од јагоди

Без брашно и шеќер, ова е нашиот омилен летен десерт.

Јагодите се нашето омилено овошје, а тие се симоболот на пролетта и летото. Ако сакате да направите нешто слатко со јагоди, а сакате да ги избегнете калориите, ова е совршениот десерт.

Потребни состојки:

1 шолја семки од сончоглед

1 шолја овесни снегулки

1 шолја кокосово брашно

1 лажица јаворов сируп или мед

10 јагоди

малку ектраст од ванила (по желба)

Изблендирајте ги јагодите добро, а потоа додадете ги преостанатите состојки. Штом ќе добиете хомогена смеса, оставете го садот во фрижидер барем триесетина минути, а потоа можете да ги обликувате бомбиците.

Чувајте ги во фрижидер и уживајте во вкусот.