Баклава со ореви и плазма бисквити

Состојки

450гр. кори за баклава

150 гр. ореви (мелени)

150 гр. плазма бисквити (мелени)

100 гр. шеќер

1 ванилин шеќер

150 мл. масло

Шербет:
500 гр. шеќер

1/2 л. вода

Подготвување

Во повисок сад се става шеќер, ванилин шеќер, ореви, и плазма бисквитите и се промешува. Во намрсено плехче, прво ставете кора, попрскајте ја со маслото и ставете малку од филот. Втората кора само попрскајте ја со масло. На третата кора ставете и малку од маслото, ставете и и фил, и замотајте ја во форма на ролат. Постапката повторете ја со сите кори. Печете ја баклавата 30 минути. во рерна на 200C.

Припрема на шербет:

Во сад ставете го шеќерот и водата. Откако ќе зоврие, оставете го 10 минути на тивок оган. Со ладен шербет се прелива топлата баклава.

nike air max 1 sale