60 драгоцени совети за ќерка ми

 

Некои работи можеме да ги научиме само од нашата мајка. Маргарет решила на сите да им го пренесе она што ја научила нејзината мајка. Нејзините совети ѝ помогнаа да стане силна, самоуверена и самопочитувачка жена. Благодарение на зборовите на нејзината мајка, таа научи да ужива во животот и да не дозволува другите да ѝ го трасираат патот.

Добро запомнете ги овие зборови:

Запомнете дека имате само еден живот и тоа се случува токму сега. Ова не е проба.

Секогаш бидете позитивни и најдете нешто добро во сè, дури и кога ви се чини невозможно.

Не гледајте назад. Уживајте во сегашниот момент.

Никогаш не знаете што ќе донесе новиот ден, затоа искористете го овој момент максимално.

Запомнете дека животот може да се промени додека трепнете.

Сакајте ја секоја фаза од вашиот живот и не чувствувајте страв додека поминувате низ секоја од нив. Сите тие имаат некоја магија и носат нова лекција.

Научете да живеете во сегашноста и ценете го она што моментално го имате.

Животот е премногу краток за да се грижите за работите што ќе се случат во иднина.

Ценете го она што Бог ви го дал. Стремежот за совршен изглед само создава проблеми и го комплицира животот. Губите многу драгоцено време стремејќи се кон совршенство.

Најдете хоби што ќе ве исполни.

Достоинствено носете се со стареењето!

Стареењето е природен процес кој може да биде прекрасен. Не се обидувате да го избегнете.

Прифатете ги промените во телото и умот кои одат со возраста.

Секогаш бидете искрени со себе.

Никогаш не бидете премногу строги кон себе.

Вирџинија Вулф беше во право: на жената потребна ѝ е посебна просторија и свои пари.

Заборавете на стереотипите и предрасудите наметнати од општеството.

Забавувајте се секој ден.

Годините се само бројка и не ве дефинираат.

Што и да правите, не можете да го запрете времето. Почнете да живеете!

Бидете инспирација за себе.

Никогаш не престанувајте да спортувате, да се грижите за себе, да читате и да патувате.

Облечете се како што сакате, а не врз основа на трендовите.

Не трошете пари на чевли, бидејќи мажите не гледаат во нив. Карактерот е она што привлекува.

Не трошете време на погрешни луѓе и работи.

Сакајте се себеси со сите ваши маани.

Не се срамете од вашите брчки, туку третирајте ги како карта на вашиот живот.

Живејте со страст и љубов, со отворени очи и срце. Едноставно кажано, бидете среќни.

Живејте во сегашноста и не размислувајте за стареењето.

Ценете ја едноставноста во животот, не ги комплицирајте работите премногу.

Сакајте ги и почитувајте ги сопругот и децата онака како што би сакале да ве сакаат и почитуваат.

Подарете ја вашата љубов безусловно.

Не постои вистинско време за ништо во животот. Вистинското време е кога кажувате, а не кога мислат другите. Омажи се, роди дете, кога ќе почувствуваш потреба за моментот.

Секогаш бидете љубезни кон другите. Една насмевка може да го поправи денот на една личност спроти вас.

Направете многу фотографии. Еден ден ќе ви биде мило поради тоа.

Научете да простувате.

Не задржувајте гнев и бес во себе. Нека простувањето и радоста станат ваше животно правило.

Направете круг на блиски пријатели. Тоа е многу важно!

Ценете го семејството. Тој секогаш ќе ви дојде на помош кога сите други ќе ви го свртат грбот.

Никогаш не одете во кревет лути на себе или на некој друг.

Секој ден, кажувајте им на партнерот, пријателите и семејството дека ги сакате.

На 30 години стануваш жена. Ценете ја вашата убавина.

Не трошете време грижејќи се за работи кои и онака не можат да се поправат.

Ако сте во врска која не ве прави среќни, свртете се и одете. Нема да се подобри со текот на времето. Луѓето не се менуваат.

Смејте се почесто.

Верувајте им на вашите инстинкти и никогаш не зборувајте лошо за себе.

Ако нешто предизвикува негативни чувства, обидете се да се ослободите од нив што е можно поскоро.

Не бидете премногу сериозни. Животот е забавен.

Одморајте се секој ден и заблагодарете му се на животот за она што го имате.

Бидете она што сте, тоа е она што ве издвојува и ве прави посебни.

Ако имате деца, сакајте ги, но не обидувајте се да бидете нивна идеална мајка.

Дозволете вашето дете да биде вашиот учител.

Бидете независни.

Не дозволувајте другите да ви кажат што е правилно.

Никогаш не престанувајте да учите и да ги зајакнувате умот, телото и душата.

Секогаш бидете благодарни, дури и во најлошите денови. Од секоја ситуација може да се научи нешто.

Прифатете ги позитивните аспекти на вашето стареење, вклучувајќи го и фактот дека имате помала одговорност и поголема слобода.

Со возраста, многу битки стануваат полесни.

Не дозволувајте некој да ви каже дека сте премногу стари за нешто! Или премногу млади.

Не плашете се од ништо. Кога ќе остарите, ќе ви биде жал што не сте имале доволно храброст за некои работи.