Клеопатра најдобро знаела – ова растение е еликсир на младоста и на убавината

Бамјата е една од најстарите здрави намирници, која на голема врата се враќа во менијата на бројни кујни, но и во козметички цели.

Сепак, за неа сѐ уште се зборува срамежливо бидејќи повеќето не ни знаат како изгледа, ниту каков вкус има, ниту што сѐ поседува.

За нејзиното исклучително влијание врз мазната и затегната кожа знаела и Клеопатра, а позната е и по нејзините својства на афоридизијак.

Бамјата е богата со растителни влакна и со витамини, важна е за одржување на нормалното ниво на холестерол во крвта, добро варење и стабилизација на нивото на шеќер во крвта.

Од бамјата може да се направи и извонредна маска за лице. Една рака бамји, се вари во вода додека не омекне во целост, потоа се гмечи, се чека да се олади и се нанесува на лицето. По пет минути се мие.

Упатените велат дека ефектот на нејзиното дејство е видлив веднаш.

cheap nike air max 90