Без готвење и шеќери: Ова е најздравиот и највкусниот домашен џем од сливи

Ова е највкусниот домашен џем од сливи.

Потребни состојки:

3 кг. сливи

2 стапчиња цимет

300 мл. агаве сируп (по желба)

Начин на подготовка:

Измијте ги сливите, преполовете ги и отстранете им ги семките. Ставете ги во голем сад за печење, додајте го циметот и агавето и ставете ги во рерна загреана на 250 степени. Печете ги околу 2 часа. Повремено промешувајте ги, кога ќе почнат да се згуснуваат.

Џемот е готов кога ќе ја постигнете посакуваната густина. Тогаш извадете ги стапчињата цимет, а џемот ставете го во добро стерилизирани тегли и оставете да се олади.

Агаве сирупот можете да го додадете само доколку сакате поблаг џем, но тој не е неопходен.